•  

  معرفی ورزش سنگ نوردی
  امروزه به سنگ نوردی به عنوان چالش انگیزترین ورزش ماجراجویانه نگاه می شود. افراد بیشتری به سوی این رشته جذب می شوند. علتش این است که سنگ نوردی باعث می شود افراد خود را به چالش وادارند، ورزش کنند و در عین حال از فواید هوای تازه و پاکیزه کوهستان بهره برند.
  امتیاز سنگ نوردی در این است که می تواند هم در داخل سالن و هم در فضای آزاد انجام گیرد. برای تمامی عاشقان طبیعت، سنگ نوردی آزاد، بسیار زیبا و مفرح بوده و برای کسانی که دوست ندارند بیرون رفته و کثیف شوند، سنگ نوردی داخل سالن که امروزه در بسیاری از سالن ها قابل دسترسی است، راه حل خوبی است. همین امتیاز داخل سالنی و در فضای آزاد بودنِ این ورزش است که رشته سنگ نوردی را به رشته ای عامه پسند و قابل انجام در تمام طول سال تبدیل کرده است.
  اغلب اشخاص فکر می کنند که سنگ نوردی ورزشی برای مردان است؛ این اصلاً صحت ندارد. زنان زیادی این ورزش را انجام می دهند تا از فضای آزاد طبیعت لذت برده و خودشان را در دنیایی مردانه محک بزنند.
  سنگ نوردی نیاز به کشش زیادی دارد. زیرا وقتی بر روی صخره یا سنگ قرار دارید، برای رسیدن به گیره بعدی، مجبور به کشش هستید تا خودتان را بالاتر بکشید. کشش، روش بسیار خوبی برای افزایش آمادگی جسمانی و انعطاف پذیری است. اگر در سنگ نوردی زیاده روی کنید تعادل بیشتر و هماهنگی بهتر و بیشتر دست و پا را نیز کسب خواهید کرد. سنگ نوردی به شما کمک می کند تا تناسب اندام خود را حفظ کنید. آن چه که در این امر به شما کمک می کند عبارت است از: ازدیاد سفتی عضلانی- افزایش انعطاف پذیری- تقویت تعادل- افزایش هماهنگی- بالا بردن تمرکز فیزیکی- کمک به سوختن کالری ها

  فواید ذهنی سنگ نوردی
  همه ما می دانیم که ورزش باعث می شود احساس خوبی درباره خود داشته باشیم. علت این امر اندورفینها یا همان هورمونهای شادی هستند که به هنگام ورزش کردن آزاد می شوند. بنابراین سنگ نوردی نیز یکی از همان رشته های ورزشی است که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود پیدا کنید. سنگ نوردی، ورزشی چالش انگیز و مشکلی است، احساس شما از به انجام رساندن کار، وقتی که به بالای صخره یا سنگ می رسید بی نظیر است.
  انسانها اجتماعی هستند؛ ما کارها را با شخص یا اشخاص دیگر انجام می دهیم. سنگ نوردی همچنین رشته ای است که می توان آن را به صورت دو نفری یا گروهی انجام داد. احساس اجتماعی بودن و لذتِ ورزش سنگ نوردی کمک می کند تا از استرس آسوده شویم.
  سنگ نوردی افراد را دارای اعتماد به نفس کرده و موجب می شود آنان نسبت به خود ارزش قائل شوند. اگر شما بتوانید صخره مشکل و تقریباً محالی را صعود کنید که قبلاً فکرش را نمی کردید، می توانید تقریباً هر کار دیگری را نیز در دنیا انجام دهید. این امر باعث می شود احساس توانمندی و خود اطمینانی پیدا کنید. سنگ نوردی باعث ایجاد حس ارزشمندی و اعتماد می شود.
  همچنین سنگ نوردی باعث می شود فرد مسئول پذیرتر شده و قابل اعتماد باشد. مسئولیت پذیری، در اثر درک خطرات و ریسکهای موجود در سنگ نوردی و با احترام گذاشتن به طبیعت حاصل می گردد. سنگ نورد باید به اندازه کافی مسئولیت پذیر باشد تا ایمنی اش را در دستان خود بگیرد.
  اعتماد با اعتماد کردن به دست می آید و از نظر لغوی با قرار دادن زندگی خودتان ابتدا در دستان مربی و سپس با اعتماد به طناب و ابزار اولیه سنگ نوردی. اعتماد بخش مهمی از سنگ نوردی است.

  فواید بسیار مهم رشته سنگ نوردی
  ۱-  گلبول های قرمز بیشتری در مغز استخوان ساخته می شود و این خود منجر به افزایش هموگلوبین می گردد.
  ۲- قدرت ماهیچه های قلب افزایش یافته و بدن خیلی دیرتر از زمان معمولی خسته می شود .
  ۳- پوست بدن در اثر عرق کردن نرم می شود و حالت خشکیدگی و زبری خود را از دست می دهد .
  ۴- به جریان سریع خون کمک می کند.
  ۵- هضم غذا را آسان می کند .

  ۶- باعث تقویت عضلات شکم شده و عمل گوارش بهتر انجام می شود .
  ۷- باعث جلوگیری از چاقی ،  نقرس و برخی از بیماریهای قلبی – عروقی و ماهیچه ای و مفصلی می شود.
  ۸- در ایجاد نشاط ، پرورش فکری ، قدرت تصمیم گیری و لذت اززندگی اهمیت زیادی دارد .
  ۹- در نتیجه ضربان قلب زیاد می شود . در اثر ورزش می توانضربان قلب را از ۷۵ ضربه به ۱۵۰ ضربه در دقیقه رساند .

  ملیحه سادات حسینی، فارغ التحصیل رشته تکنولوژی آموزشی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران ، معلم تربیت بدنی ناحیه۴ آموزش و پرورش ، مرکز آموزشی نابینایان مرحوم عمرانی ( ستایش )
  مسئول انجمن سنگنوردی آموزش و پرورش خراسان رضوی، مدرس و مربی درجه۳ صعودهای ورزشی، داور درجه۳ صعودهای ورزشی، مدرس و مربی درجه۳ کوهپیمایی، مربی درجه۳ یخ و برف، مربی درجه۳ سنگنوردی
  Mhoseini112@gmail.com

1 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *